TENCEL® logo

tencel® je lyocellové vlákno od firmy Lenzing AG. Je rastlinného pôvodu, keďže sa extrahuje zo surového materiálu eukalyptového dreva. Výroba vlákna je sama o sebe veľmi "ecofriendly" (priateľská a šetrná k enviromentálnemu prostrediu). V deň, kedy bolo tencel® vlákno vynájdené sa začala nová doba v histórii vlákien. tencel® textílie sú omnoho viac absorpčné ako bavlnené textílie, sú mäkšie ako hodváb a chladnejšie ako plátno.

Rastlinné vlákno

Od dreva k vláknu

tencel® pochádza z prírody a využíva fotosyntézu, ktorá bola od počiatku času dôležitým mechanizmom v prírode a základom života na Zemi. Pri fotosyntéze je energia zo Slnka absorbovaná rôznymi farbivami, a to predovšetkým zeleným chlorofylom a premenená na chemickú energiu. V tomto ohľade sa počiatočné látky oxidu uhličitého a vody prevedú na dextrózy a kyslík.

Proces výroby TENCEL® vlákna

Detaily vlákien

Hladká nežnosť - mäkšie ako hodváb

tencel® vlákno je na povrchu hladké a zároveň je mäkké zabraňuje tým podráždeniu pokožky, pretože drsné povrchy vlákien môžu spôsobiť podráždenie ľudskej pokožky. V porovnaní s povrchmi vlákien bavlny a vlny, je jasné, že tencel® je oveľa jemnejšie a nežnejšie vlákno pri kontakte s kožou ako hodváb a zároveň sú chladnejšie ako plátno. Taktiež tencel® textílie omnoho viac absorbujú vlhkosť než bavlnené textílie.

Ekologická výroba

Uzavretý slučkový certifikovaný výrobný proces, šetrenie zdrojmi

Analýza životného cyklu ukazuje ohľaduplnosť voči životnému prostrediu zo strany tencel® v porovnaní s bavlnou, polyesterom a polypropylénom. Štúdia hodnotí všetky vplyvy na životné prostredie v priebehu extrakcie vlákna a dochádza k záveru, že toxický vplyv vyprodukovanej bavlny na čerstvú vodu a pôdu je obrovský v porovnaní s produkciou tencel®. Ďalšou ekologickou výhodou tencel® vlákna je, že drevo (z ktorého sa tencel® vlákno vyrába), pochádza z lesných porastov, ktoré sú obnoviteľné a ľahko udržiavateľné. Spotreba vody pri produkcii tencel® vlákna je 10 - 20-násobne menšia, ako pri bavlne. *
* Analýza životného prostredia Lenzing AG vlákien: M. Patel, L. Shen, Univerzita Utrecht, Holandsko, 2008

Výroba TENCEL® je ekologická

Výroba tencel® vlákna je revolučná. Unikátny uzavretý slučkový výrobný proces robí z tencel® vlákna vlákno budúcnosti, pretože použité rozpúšťadla na výrobu sa takmer 100% recyklujú v priebehu výroby. Tento špeciálny proces dostal "Európsku cenu pre životné prostredie" zo strany Európskej únie. Je založený na solventnom procese pradenie, čo predstavuje najväčší úspech v technológii celulózových vlákien.

Recyklácia rospúšťadiel v TENCEL® výrobe

tencel® sila v absorpcii vody a vlhkosti

Porovnanie dáva dôveru - najlepšie optimálne odvádzanie vlhkosti

tencel® sa vie vyrovnať s vlhkosťou tak, ako žiadne iné vlákno. Vlákno tencel® absorbuje vlhkosť úplne a prirodzene ho uvoľní von.

tencel® má jedinečnú štruktúru fibríl. Fibrily (extrémne malé chĺpky), sú tie najmenšie zložky, ktoré tvoria vlákno. Submikroskopické kanály medzi jednotlivými vláknami regulujú absorpciu a uvoľňovanie vlhkosti. Tým tieto malé vlákna - fibrily zabezpečujú optimálny transport vlhkosti.

V porovnaní so syntetickými vláknami, má tencel® jedinečnú a optimálnu prepravu vlhkosti. Fibrilová štruktúra vlákna pomáha vytvárať optimálnu klímu pre pokožku vďaka vynikajúcej absorpcii vlhkosti. Syntetické vlákna neabsorbujú vlhkosť, ako ukazuje porovnanie na obrázku. Avšak tencel® naozaj vyniká v porovnaní s bavlnou, kde tencel® absorbuje vlhkosť v kontrolovanom a správnom spôsobe. S tencel® bolo namerané zlepšenie o 50% odvodu vlhkosti. *
* Grafika je založená na elektromikroskopickej štúdii od M. Abu Rous - AUTEX Textile World Conference, Slovinsko, 2005

Prirodzená hygiena bez chemikálií

Odvod vlhkosti je základ, čo prispieva k zníženému rastu baktérií

S tencel® nemajú baktérie žiadnu šancu. Dokonalý odvod vlhkosti z tohto celulózového vlákna je zodpovedný za spomalenie rastu baktérií.

S používaním tencel® je znížená tvorba baktérií. Vlhkosť je okamžite transportovaná do vnútra vlákna a tak sa žiadna vlhkosť nedrží na povrchu, kde by mohla podporovať rast baktérií.

Rast baktérií môže byť obmedzený úplne a prirodzene bez chemických prísad. Test ukazuje, že rast baktérií na tencel® vlákne je značne znížený. V syntetických vláknach sa na druhej strane zvyšuje počet baktérií až 2000-násobne. *
* Laboratórne štúdie rastu baktérií na textíliach: B. Redl, Lekárska Univerzita Innsbruck, Rakúsko, 2004

Až 2000-násobný vzrast baktérií v umelých vláknach oproti TENCEL®

Botanická posteľ

Použiteľnosť tencel® vlákna je mimoriadne všestranná. Vlákno možno použiť v každom aspekte spania - počnúc matracmi a matracovými výplňami cez posteľné prikrývky a bielizeň až po spodnú bielizeň. Univerzálnosť tencel® vlákna umožňuje užiť si plne prírodný spánok. Nič nie je príjemnejšie, než spánok v prírodnej tencel® posteli.

Závislosť od klímy

V prostredí posteľného lôžka sa odvod vlhkosti určuje podľa klímy v danej miestnosti. V závislosti na klimatických podmienkach, tencel® vlákno rýchlo absorbuje a uvoľňuje vlhkosť späť do okolitého prostredia. V porovnaní s inými výplňovými materiálmi pre prikrývky, tencel® demonštruje najvyššiu absorpciu vlhkosti. Testy ukazujú, že tencel® má stále voľný rozsah pre odvádzanie vlhkosti z tela pri vlhkosti 65%.

tencel® má výnimočnú schopnosť absorbovať vlhkosť, aj keď okolitá vlhkosť vzduchu stúpa.

Absorpcia vodnej pary v extrémnej vlhkosti

Zastaví pleseň

Vzhľadom k vynikajúcej absorpcii vlhkosti tencel® vlákna je zabránené tvorbe plesní. Suchý spánok zabraňuje vodnej kondenzácii, čím je zastavená tvorba plesní.

Žiadne miesta výskytov mikroorganizmov

Perfektný odvod vlhkosti tiež napomáha k zastaveniu neobmedzeného rastu roztočov v posteľnej bielizni. Výskum vykonávaný na matracoch (polyuretánová pena s integrovaným tencel® práškom) ukázal, že veľká časť aplikovanej roztočovej populácie odumrela. U bežných výrobkov sa počet roztočov zvýšil až 17-krát za dobu 6 týždňov. Koncentrácia roztočov drasticky klesá vďaka odvodu vlhkosti tencel® vlákna.

Vďaka dokonalému odvodu vlhkosti roztoče vymierajú.

Rast roztočov v matracoch

Citlivá pleť - otázka zdravia

Stále viac a viac ľudí trpí citlivou pokožkou. Znečistenie životného prostredia a vzostup alergií vedie k zvýšenému záujmu o alternatívy bežných materiálov. Obsah tencel® vlákna v produktoch zmierňuje podráždenie pokožky. tencel® posteľná bielizeň je zároveň chladná na dotyk a mäkká na pokožke.

Zasnená relaxácia

Vzhľadom k svojej jedinečnej kombinácii vlastností umožňuje tencel® vychutnať si svoj spánok a oddych. Statický náboj je minulosťou. Rozsah posteľných produktov, ktoré sú elektrostaticky nabité závisí od objemu vlhkosti použitých materiálov a od ich elektrickej vodivosti. Objem vlhkosti v tencel® posteli zabraňuje hromadeniu statického náboja a zabraňuje nepríjemným šokom, ktoré sa bežne vyskytujú v suchom chladnom prostredí. Objem vlhkosti v tencel® je 13%, v porovnaní s 1% v polyesteri. Prírodná vlhkosť tencel® vlákna z neho robí staticky nenabité vlákno bez akéhokoľvek elektrostatického nahromadenia. Táto vlastnosť umožňuje lepší spánok a dokonalú relaxáciu svalov pre úplnú regeneráciu počas noci.

tencel® v štúdiách spánku

Firma Lenzing AG sa zaoberá základnými princípmi zdravého spánku už celé roky, takže spojili svoje sily s profesionálmi, aby preskúmali, aký má tencel® vplyv na odpočinok. Boli skúmané základné zdravotné faktory, vrátane srdcovej frekvencie testovaného subjektu, zatiaľ čo spí celú noc, pri izbovej teplote a vlhkosti vzduchu. Autonómny index kvality spánku je hodnota zodpovedná za odpočinok a zotavenie počas spánku. Táto objektívna hodnota udáva, v ktorej meranej nočnej dobe regenerácie variability srdcového tepu bolo dosiahnuté nasledovné: napríklad, že čím nižšia je pulzová frekvencia, tým hlbšie človek spí a tým vyššia je miera relaxácie. tencel® zvyšuje silu výkon v priebehu dňa a tým prispieva k celkovej pohode človeka. Výsledok testov ukazuje, že ľudia spiaci v tencel® posteli majú vyššiu mieru zotavenia.

tencel® index kvality spánku je vyšší ako index polyestera podľa 61% testovaných osôb.

Index kvality spánku

Prírodné lôžko

Integrácia materálu tencel® do Vášho lôžkového systému môže mať za následok mimoriadne pozitívny pocit pri spánku. Je to vďaka tomu, že špeciálny typ tencel® vlákna existuje pre každý prvok lôžka: tencel® prášok v cellpur® * jadre matraca, plniacich vlákien pre matracové povrchy, ako aj posteľné plachty a tencel® MICRO pre veľmi kvalitnú posteľnú bielizeň. Teraz nestojí nič v ceste k vytvoreniu si prírodného lôžka. Nespavosť sa tak môže stať už minulosťou. S tencel® produktmi si môžete vytvoriť posteľ kompletne z botanického pôvodu pre Vaše pokojné sny.
* cellpur® je polyuretán na báze vysoko pružnej peny s integrovaným tencel® práškom, ktorý ponúka perfektný odvod a optimálny transport vlhkosti. Cellpur® je vyrábaný firmou Eurofoam, ktorá ho ponúka svojim zákazníkom v 16 krajinách Európy.

Perfektné udržovanie vlhkosti

Základným princípom je meranie skladovania vlhkosti. Vlhkosť meria špeciálne zariadenie používané na test, ktoré meria zvýšenie hmotnosti za definovaných klimatických podmienkach a určuje kapacitu úložiska vlhkosti. Čím vyššia je kapacita, tým lepšia je kvalita spánku.

Kapacita ukladania vlhkosti