Testovali sme nepremokavosť našej jersey nepremokavej plachty

Testované na 4 základné kritéria:

  1. nepremokavosť
  2. nepriepustnosť
  3. priedušnosť
  4. pružnosť

Priebeh testu:

Nepremokavosť

Na nepremokavú jersey plachtu s PU záterom (na videu tmavooranžová farba) natiahnutú na matrac sme rozliali studenú kávu, ktorú sme rozotreli po povrchu plachty. Nechali sme kávu pôsobiť na nepremokavej plachte cez 3 minúty.

Prestieradlo nebolo vopred vyprané, preto to na videu vyzerá, akoby sa káva nechcela vpiť do plachty. Po vypratí sa tohto problému nemusíte báť.

Po odkrytí plachty môžete vidieť, že matrac ostáva suchý aj po dlhšom pôsobení kávy. Matrac utrieme suchou papierovou hygienickou vreckovkou, ktorá ostane čistá.

Nepriepustnosť

Pohár s čistou vodou priložíme na vrchnú stranu nepremokavej plachty a zo spodnej časti (kde je polyuretánový záter) utrieme povrch pohára suchou čistou papierovou hygienickou vreckovkou.
Ako môžete vidieť, nepretečie ani kvapka vody, aj po potrasení pohára - vreckovka je stále suchá. Namočí sa jedine vrchná strana plachty, na ktorú pôsobila voda.
Vodu nakoniec ešte vylejeme a rozotrieme po povrchu plachty, kde sa vsiakne, avšak nepremokne na spodnú časť nepremokavého prestieradla a teda Váš matrac ostáva suchý.

Priedušnosť

Nad vriacu vodu varenú v rýchlovarnej kanvici položíme našu nepremokavú plachtu tak, aby zakryla celú kanvicu. Následne priložíme zrkadlo nad paru z kanvice. Ako môžete vidieť, zrkadlo sa zarosí, čo svedčí o priedušnosti vzduchu našeho nepriepustného prestieradla.

Pružnosť

Na tento test sme si zobrali menšiu vzorku bledozeleného nepremokavého jersey-u. Tú niekoľkokrát rukou nasilu zakrútime do seba. Po odkrútení zostáva polyuretánová (PU) vrstva neporušená.
Nakoniec vzorku ešte natiahneme do dĺžky a šírky. Aj tu ostáva PU záter neporušený.